ТЕМА: «ВИГОТОВЛЕННЯ ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ З ТКАНИНИ
«ОДАРОЧКА»
Мета: навчити дітей виготовляти ляльку-мотенку з тканини,
ознайомити з
історією ляльки-мотанки;
розвивати моторику рук, високі естетичні
смаки, працьовитість, виховувати інтерес до культури українського
народу і традиційної народної іграшки, а також дружелюбність та
колективізм.
Обладнання та матеріали: дошка-фліпчарт, комп’ютер, проектор, екран, таблиці для роботи на дошці,
дидактичний матеріал, лоскутки білої та кольорової тканини, вата, кольорові
стрічки, нитки, ножиці.
Форма заняття: заочна подорож із застосуванням інтерактивних
вправ.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І. Організаційний
момент.
1. Привітання.
2. Повідомлення теми і мети.
3. Психологічне налаштування.
ІІ. Основна
частина.
1.
Знайомство з улюбленою лялькою:
А) вправа «Що я думаю про свою
лялечку?».
Б) вправа «Коло дружби».
В) інтерактивна вправа-акваріум
«Розумниці».
2.
Зустріч з
майстринею-господинею.
3.
Фізкультхвилинка.
4.
В гостях у
майстрині-господині.
5.
Практична робота
«Виготовлення ляльки-мотанки «Одарочка».
ІІІ. Заключна
частина.
1.
Представлення
ляльок-мотанок.
2.
Підсумок заняття.
3.
Фото на пам'ять.
І. Організаційний момент.
Керівник
гуртка:
Доброго дня, любі діти і
шановні гості! Сьогодні ми з вами проведемо цікаве заняття, де зустрінеться
сучасне і минуле. А темою нашого заняття буде виготовлення ляльки-мотанки.
(Мета заняття повідомляється).
Сьогодні, діти, ми також
познайомимося з цікавою майстринею-господинею і будемо виконувати її завдання,
а також подорожувати з нею в минуле. Вона навчить нас робити ляльку-мотанку.
Отже! Сьогодні чудовий
листопадовий день, за вікнами падає листя, а ми з вами, в теплій затишній
кімнаті, де хочеться творити.
Любі діти, посміхніться,
І на мене подивіться
Дуже гарні ви, дівчата
Будем гарно працювати!
ІІ. Основна частина.
Керівник гурта:
Діти! Я бачу, що не самі ви
прийшли на наше заняття, а принесли з собою гарних лялечок. Розкажіть про них.
Кожна дівчинка нехай познайомить нас зі своєю лялечкою. (Вихованці гуртка по
черзі розповідають про своїх ляльок).
А) Вправа «Що я думаю про свою лялечку?».
Користуючись дидактичним матеріалом і дошкою фліп-чарт,
діти висловлюють свої думки про лялечок, прикріплюючи паперові головки лялечок
до фігурок.
Б) Вправа «Коло
дружби».
З метою колективізму і зміцнення дружби між вихованцями
гуртка, діти утворюють коло дружби, беручись за руки, при цьому кажуть один
одному гарні, приємні слова.
В) Інтерактивна вправа-акваріум
«Розумниці».
Керівник гуртка:
Діти! На столиках у вас є листочки, на яких записані
слова. Поділіться, будь-ласка, на три групки. За допомогою цих слів одна групка
складе вірш про ляльку, друга – придумає загадку, а третя – невеличку казочку.
(Вихованці гуртка, поділившись на творчі групки, виконують інтерактивну вправу
«Розумниці».
Зустріч з майстринею-господинею.
Керівник гуртка:
Сідайте, діти! Ви гарно справилися із вправами і зараз на
вас чекає сюрприз (керівник гуртка прикріплює до дошки фліпчарт портрет
майстрині-господині). Ось майстриня-господиня, будьте знайомі. Зараз ми з нею
будемо подорожувати в минуле нашого народу і виконувати її завдання. Отож,
подорож так і називається «Пограйся з минулим».
У мене в руках книжечка від майстрині-господині. Це вона
нам її передала. А називається вона «Історія ляльки-мотанки». Зараз я вас
ознайомлю з нею. Діти, ми вже з вами поговорили про сучасних ляльок. Всі вони
дуже милі, гарні. Ви можете придбати їх у магазині. Та чи так було завжди? От
зараз ми прочитаємо. О, це було дуже давно. 7 тисяч років назад. Уявіть, що ви
у стародавньому українському селі. Не було тоді ще магазинів, не було ні
пластмасових, ні резинових ляльок. А гралися дівчатка ляльками-мотанками.
(Керівник гуртка знайомить вихованців з історією ляльки-мотанки).
Діти! А зараз майстриня-господиня запрошує вас у країну
«Ребусляндію». Перед вами ребус, який ви повинні розгадати. (На дошку фліпчарт
прикріплюється табличка з ребусом. Діти по черзі вписують у клітинки потрібні
слова. По вертикалі утворюється слово
ЛЯЛЬКА).
Діти! А зараз майстриня-господиня пропонує невеличкий
брейн-ринг. Це вправа на кмітливість і знання історії ляльки-мотанки. Хто
уважно слухав історію, відповість швидко і правильно. (Проводиться брейн-ринг).
Які ви молодці! Як гарно справились з усіма завданнями
майстрині-господині. Всі ви втомилися. То ж давайте трішечки розімнемося.
Проведемо фізкультхвилинку.
Раз-два – час вставати!
Три-чотири – присідаймо,
Швидко втому проганяймо!
П’ять-шість – засміялись,
Вправно всі понахиляймось!
Рученьки всі розвели,
Підвели їх догори.
Кулачками потрусили,
Руки знову опустили.
Опустили і присіли,
Хай рівненькі будуть спини.
Головою покрутили,
Вліво-вправо, повторили.
А тепер часу не гаймо
Й до заняття приступаймо!
Керівник гуртка:
За те, що вивчили гарно
історію ляльки-мотанки і справилися із завданнями, майстриня-господиня запрошує
вас до себе у гості. (Вихованці гуртка дивляться відео «Майстер-клас від Олени
Щербань).
Практична робота «Виготовлення ляльки-мотанки «Одарочка».
(Керівник гуртка проводить
майстер-клас по виготовленню ляльки-мотанки. Діти мотають ляльку-мотанку).
Послідовність виготовлення
виробу:
1. На клаптик білої полотняної тканини кладуть шматочок
вати.
2. Краї полотна складають один поза другий і стискають.
Утворюється форма голівки.
3. Міцно ниткою кілька разів обмотують голівку, відділяючи
її від тулуба.
4. Маленький клаптик білого полотна скручують валиком і
навхрест прив’язують між голівкою і тулубом.
5. На голівці за допомогою нитки намотують хрест.
6. До талії ляльки поверх білої тканини прив’язують
кольоровий лоскуток. Формують спідничку.
7. Ляльку прикрашають тоненькою кольоровою стрічкою,
викладаючи стрічку поверх ниток (прикривають нитки).
8. Стрічкою також обмотують талію ляльки.
9. На голову зав’язують кольорову хустинку.
Лялька готова.
ІІІ. Заключна частина.
1.
Діти представляють
свої роботи.
2.
Керівник гуртка
підводить підсумок заняття.
Діти фотографуються
ТЕМА: «ВИКОНАННЯ КОМПОЗИЦІЇ «СНІГУР» ЗА ТЕХНІКОЮ
ПЕТРИКІВСЬКОГО
РОЗПИСУ»
Мета: навчити дітей
розписувати композицію в колі, застосовуючи такі
елементи петриківського розпису, як «перехідний мазок» та
«зернятко»;
розвивати фантазію, уяву, спостережливість, охайність та
бережливе ставлення до обладнання і матеріалів під час виконання
роботи;
виховувати високі естетичні смаки, повагу до мистецьких традицій
декоративного розпису і талановитого українського народу, любов
до
природи.
Обладнання і матеріали: гуашеві фарби, пензлики різної ширини, дерев’яні тарілочки токарної роботи,
палітра для змішування фарб, скляночки для вази, дошка фліпчарт, комп’ютер,
проектор, екран.
Форма заняття: заняття з
петриківського розпису з елементами природознавства.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І. Організаційний
момент.
1. Привітання.
2. Психологічне налаштування.
3. Повідомлення теми і мети заняття.
4. Вправа «Гілочка очікувань».
ІІ. Основна
частина.
1.
Актуалізація знань:
А) повторення основ петриківського
розпису;
Б) гра «Фарби».
2.
Майстер-клас з
петриківського розпису.
3.
Бесіда про птахів.
4.
Повторення правил
техніки безпеки та поводження з робочим
обладнанням.
5.
Практична робота.
ІІІ. Заключна
частина.
1.
Підсумок заняття.
2.
Фото на згадку.
І. Організаційний
момент.
Керівник
гуртка:
Добрий
день, шановні діти. Рада вас вітати. Заняття у нас відкрите – а це майже свято.
Тут і гілочка ялини,
Що зелена вічно,
Настрій у вас, любі діти,
Майже новорічний.
Розмадю.єм, тарілочку
Милії дівчата.
Будем розпис петриківський
Надалі вивчати.
Повідомлення
теми і мети.
Вправа
«Гілочка очікувань».
(На сніжинках,
які знаходяться перед дітьми, вони пишуть свої очікування від заняття).
ІІ. Основна
частина.
Актуалізація
знань.
А) Повторення основ петриківського розпису.
Шляхом
опитування відбувається повторення термінів з теорії петриківського розпису,
вивчених на попередніх заняттях.
Б) Гра «Фарби».
У
вихованців гуртка на грудях прикріплені кружечки різних кольорів. Вихованці –
це фарби. (Ця вправа на повторення змішування кольорів).
Керівник
гуртка:
Яка фарба
утвориться, коли змішаємо червону і жовту?
Відповідь:
оранжева. (Виходять червона і жовта фарби і виводять оранжеву).
Керівник
гуртка:
Яка фарба утвориться, коли змішаємо жовту і синю фарбу?
Відповідь: зелена. (До жовтої і синьої фарби виходить зелена і т.д.)
В кінці діти разом:
Ми веселі фарби – друзі
Створимо малюнок в крузі
Якщо нас вдало поєднати,
Можна гарно малювати!
(Фарби сідають на місце).
Майстер-клас з петриківського розпису.
Керівник гуртка:
Як вдало можна поєднати фарби, зараз ми побачимо у майстер-класі. (Показ на
екрані майстер-класу з «переходом кольорів»).
Керівник гуртка:
Діти,щойно ви переглянули майстер-клас з малювання
квітів. Але зараз зима і квітів в природі уже немає. Давайте згадаємо, що
найчастіше зараз ми бачимо у природі, вірніше, кого (з живих істот). (Діти відповідають).
Керівник гуртка:
Так, найчастіше зараз ми бачимо птахів. Діти, а яких ви
знаєте птахів, на які дві великі групи діляться птахи? (Діти відповідають:
перелітні і осілі).
До перелітних відносимо: лелек, журавлів, ластівок, шпаків, граків, солов’їв, зозуль і т.д.
До осілих відносимо: горобчиків, ворон, голубів, дятлів, синичок, снігурів.
Всі осілі птахи зимують у нас і тому взимку потребують
підкормки. І ви виготовляєте годівнички і підвішуєте їх на деревах, насипаєте
туди хліба, зерна, щоб птахи їли. Правильно, бо птахи – частинка нашої природи,
яку треба оберігати.
Діти, сьогодні ми з вами на ось таких тарілочках
виконаємо композицію з пташкою снігуром, яку доволі часто можна побачити, якщо
спостерігати за природою. Снігурі мають червоний животик і сірі крильця,
хвостик і голівку. На крильцях є білі пір’їнки. Цей птах дуже симпатичний. Тому
ми й обрали його для нашої композиції.
Перш, ніж приступити до виконання практичної роботи, ми
повинні повторити правила техніки безпеки та поводження з робочим обладнанням.
Театралізовані моменти:
Вихованка гуртка виносить великий пензлик весь у фарбі,
приповідаючи:
Вихованка 1:
Ой-ой-ой! Ай-ай-ай! Як боляче!
Вихованка 2:
Хто це так кричить?
Керівник гуртка:
Діти! Це кричить король пензликів. Щойно він був на
занятті одного гуртка. Там вихованці не вміли користуватися пензликами. Короля
пензликів і його молодших братиків-пензликів вони занурювали у фарбу аж до
половини держальця. Пензликам фарба залила очі, носи, ротики.
Вихованка 1:
Ай-ай-ай, як боляче! Швидше опустіть мене у воду.
Вихованка 2: (Опускає пензлик у воду).
Керівник гуртка:
Діти! Ні в якому разі пензлики не можна дуже глибоко
занурювати у фарбу (ворсинки їхні тоді псуються), а тим більше товкти
ворсинками об тверду поверхню. А ще не можна махати пензликами один в одного
перед очима, бо можна ви штурхнути очі.
Вихованка 3: (Виносить брудну ляльку. Плаття її і обличчя
вимазане у фарбу).
Вихованка 4:
А це що за чудасія?
Вихованка 3:
Це Бруднуля.
Керівник гуртка:
Ось такий вигляд на занятті одного гуртка мала дівчинка,
яка неохайно поводилася з фарбами. З фарбами треба поводитися обережно. Вимитий
пензлик витирати в ганчірочку. Під час роботи не крутитися, щоб не розлити воду
і не під торкнути рукою сусіда, не вимазатися у фарбу.
Практична робота.
Керівник гуртка:
Діти, а тепер перейдемо до практичної роботи. У вас є все
необхідне для розпису. Я вам буду показувати елементи розпису на дошці
фліпчарт, а ви дивіться уважно і малюйте.
Поетапність виконання практичної роботи:
1. Насамперед занотовуємо сірим кольором зображену на ескізі
пташечку.
2. Поки пташечка висихає, тоненьким пензликом малюємо
гілочку горобини, застосовуючи елемент «зернятко».
3. Далі малюємо гроно горобини.
4. Застосовуючи «перехідний мазок», малюємо крильця і
хвостик пташечки, голівку.
5. Застосовуючи «зернятко», малюємо гілочку ялинки.
6. «Зернятками» зображуємо дзьобик і лапки пташечки.
7. За бажанням можна «зернятками» зобразити шишечки ялинки.
ІІІ. Заключна частина.
Керівник гуртка:
Діти, отже ми розписали
дерев’яну тарілочку за технікою петриківського розпису. Давайте повернемось до
нашої вправи «Гілочка очікувань». Перед вами сніжинки, на яких ви написали свої
очікування від нашого заняття. Якщо ваші очікування здійснились, то ви свої
сніжинки повішайте на гілочку ялинки, яку ви бачите на столі. (Діти вішають
сніжинки на гілочку ялинки).
(Керівник гуртка аналізує
виконану практичну роботу вихованців гуртка).
Керівник гуртка і діти з
дерев’яними тарілочками фотографуються на згадку.